Approved participants of the Rīga-Valmiera 2020

Here is a list of the participants who have registered and also paid about race. Each entry fee is reviewed manually.


Latvian Ultrarunners

No Name Surname Team
1 Agnese Leiburga Zemgales Ziņas
2 Agnese Slišāne LAIMASKOKS
3 Aigars Ūdris Bb
4 Aigars Tohters SK Dzērvene
5 Aivars Šķudītis Latvijas Finieris
6 Alise Stavro
7 Andris Melnis VSK Noskrien
8 Armands Beitiks
9 Armands Kūkajs
10 Arnis Pašķevičs ASK Patria
11 Artis Zariņš OTRĀ ELPA
12 Artūrs Topecs
13 Artūrs Kadiķis
14 Baiba Zadraka
15 Dace Skrastiņa Talsu pauguraines Zaķi
16 Dace Hartmane Talsu pauguraines Zaķi
17 Dainis Saukāns
18 Edgars Krūmiņš
19 Gints Ošiņš SK Kenijas Brieži
20 Ieva Micpapa KĀJPUTNI
21 Ieva Lapkovska LAIMASKOKS
22 Ilva Sīpola
23 Ineta Vidze LAIMASKOKS
24 Ivars Brauns LAIMASKOKS
25 Ivars Jankavs
26 Jana Romanovska Zemgales Ziņas
27 Janis Andersons
28 Jānis Straukmanis
29 Jānis Vērdińš Vērdińš
30 Jānis Zilvers Siguldas Takas
31 Jānis Upenieks Valmiera
32 Jānis Baumanis Laimaskoks
33 Kārlis Olte
34 KĀRLIS PABĒRZS LAIMASKOKS
35 Kaspars Lapsa Noskrien Cēsis
36 Krišjānis Vēsmiņš L SEZ "LASKANA"
37 Kristaps Caune Atbilde ir vīns!
38 Kristīne Gržibovska SK Dzērvene
39 Ligita Leitlande Zemgales Ziņas
40 Lita Dzelme
41 Līva Anspuka LAIMASKOKS
42 Niklāvs Emīls Eglītis Jāņkalni
43 Nora Austriņa Surikati
44 Raimonds Buraks @RaimX_Adventures
45 Sabīne Eglīte
46 Samanta Petakova We are the Champions
47 Toms Rajunčus

A generous donor

No Name Surname Team
1 Agita Gritāne Abava
2 Ainārs Kumpiņš VSK Noskrien
3 Andis Zariņš
4 Andrejs Baltkājis
5 Anita Gavare
6 Brenda Brakovska Wood ART.LV
7 Diāna Džaviza Trailrunning Vienna
8 Didzis Brauns
9 Evija Mirķe LAIMASKOKS
10 Guntis Peļņa
11 Gusts Fokerots Vientuļais Vilks
12 Jānis Mirķis LAIMASKOKS
13 Jānis Lezdiņš Dizozols
14 Mārcis Smalkais
15 Mārtiņš Veseris
16 Olena Fomenko Побігли
17 Rihards Preimanis
18 Rita Anopa
19 Ruslans Pojoniševs
20 Vilnis Brakovskis Vecie ērmi/Wood ART.LV

Participants of the years 2014-2019

No Name Surname Team
1 Aigars Čeksters VSK Noskrien
2 Aija Linē
3 Ainārs Brahmanis
4 Aivars Bondars
5 Aivis Siliņš Easyman
6 Alvis Danovskis Supervaroņi | Freeway Logistics
7 ANCE AUMEISTERE LAIMASKOKS
8 Andis Rubeniņš Easyman
9 Anete Skrastiņa LAIMASKOKS
10 Armands Lunts
11 Artūrs Ketlers SK Dzērvene
12 Dace Mita LAIMASKOKS
13 DAGNE VILKA LAIMASKOKS
14 Dainis Driņķis DzSK Lokomotīve
15 Dmitrijs Ničipors Isostar/Suunto/inov8
16 Dzintars Laganovskis
17 Edijs Veinbergs Anzāģe
18 Gatis Krasovskis Iskauki
19 Gints Zadraks
20 Ģirts Bisenieks LAIMASKOKS
21 GUNDEGA LIEPIŅA LAIMASKOKS
22 IEVA PAUĻUKA LAIMASKOKS
23 IEVA MEŽAPUĶE LAIMASKOKS
24 Ilze Pavārre LAIMASKOKS
25 Inese Kalniņa LAIMASKOKS
26 Intars Vēberis
27 Ivars Broničs LAIMASKOKS
28 Jānis Actiņš VSK Noskrien
29 Jānis Arseņikovs
30 Jānis Danevičs Valmiera Sporto
31 Jānis Baiks
32 Jolanta Dukure
33 Jurģis Urtāns
34 Justīne Vernera
35 KALVIS SILGALS Surikati
36 Karīna Krūmiņliepa
37 Kaspars Dzintars FK BANDAVA
38 Konstantīns Biktimirovs Supervaroņi/SPB RUN
39 Kristaps Sūna DNA
40 Kristaps Čehovičs Lukstiņi
41 Kristaps Magone Ok Meridiāns/SPB run
42 Kristīne Troņenkova Jaunmārupe skrien!
43 Kristīne Kuka Lēdmane
44 Lauris Vidzis LAIMASKOKS
45 Liāna Aldiņa Buldozers
46 Linda Laurena
47 Magnus Zalsters
48 Mārtiņš Gailis Kocēnu novads
49 Mārtiņš Sirmais VisionSerpent
50 Mihails Golubevs SK Tērauds
51 Pēteris Grīviņš Surikati / Inov8
52 Ritvars Kalniņš Skrienam kopā
53 Sergejs Kuzmins SK MAGNEN
54 Sergejs Maslobojevs NRC Rīga
55 Tīna Roze LAIMASKOKS
56 Toms Rusovs LAIMASKOKS
57 Valdis Ņilovs VSK Noskrien
58 Viktors Saulītis Brīvprātīgais

Volunteers of the years 2014-2019

No Name Surname Team
1 Antons Kranga Supervsroņi
2 Elīna Kļava ZS 22.KNB
3 Elīna Pinne
4 Elīna Krēmere Meridiāns
5 Elvis Skrīvelis
6 Gatis Lubans
7 Gints Konošonoks Fuck Cancer
8 Gunta Neija Pēdējās vietas pavēlnieki
9 Inta Zīriuse Noskrien Cēsis
10 Jānis Ābols Maratona klubs
11 Jānis Līcis Divplākšņi
12 Jānis Marčinkus S/K Ozolnieki
13 Jānis Vītols
14 Janis Kopmanis LSC
15 Liene Kalniņa Skrienam kopā
16 Mārcis Kārkliņš Grāmatvedis
17 Mārcis Bogdanovs TimemachineLV
18 Māris Andriksons
19 Mārtiņš Freibergs Latvia TrailRace
20 Romans Šroms VSK Noskrien / ig: romeo_run
21 Santa Birģele VSK Noskrien/Supervaroņi
22 Signis Vāvere Platforma Racing
23 Uģis Zanders

Historical participants of the years 1989-1993

No Name Surname Team
1 Viktors Suborins LSC

Foreign Ultrarunners

No Name Surname Team
1 Aivar Kaljusaar
2 Emanuels Putāns SCMT
3 Eric Todd Racher
4 Guntars Cauna Crossfit Urban Tribe
5 Klāvs Stankevics
6 Liene Vidze LAIMASKOKS
7 Mārtiņš Bērziņš
8 Matthew Ettl Lingua Franca
9 Reinis Markvarts
10 Sandis Balodis